Skip to content

679 Cherry Hill RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block601
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage3,020
Acreage2.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,500
56%
Improvement Value:$351,700
44%
Total Assessment$799,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,283+5.9%
2024$20,092-3.0%
2023$20,712+0.8%
2022$20,551+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2513, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1975