Skip to content

18 Turner CtPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block7001
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage3,032
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
57%
Improvement Value:$298,600
43%
Total Assessment$698,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,604+5.9%
2024$17,563+3.1%
2023$17,039+0.8%
2022$16,906+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965