Skip to content

71 Ettl CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$999,888
Last Sale Date
Dec 20, 2011

Property Information

Block6107
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFRSTEGELKIND
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,665
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
46%
Improvement Value:$603,100
54%
Total Assessment$1,110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,394+5.9%
2024$27,750-1.4%
2023$28,141+0.8%
2022$27,922+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$999,888
DeedBook 6134, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1998