Skip to content

67 Ettl CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1997

Owner
---
Last Sale Price
$2,025,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block6103
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFRST3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,873
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$510,000
46%
Improvement Value:$602,400
54%
Total Assessment$1,112,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,455+5.9%
2024$27,807-1.4%
2023$28,197+0.8%
2022$27,978+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,025,000
Sq Ft3,873DeedBook 6582, Page 541Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$587,182
DeedBook 3268, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1997