Skip to content

83 Ettl CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1998

Last Sale Price
$2,300,000
Last Sale Date
Jun 23, 2023

Property Information

Block6107
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description2SFR2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,777
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,000
44%
Improvement Value:$664,100
56%
Total Assessment$1,186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,586+5.9%
2024$29,819-1.1%
2023$30,148+0.8%
2022$29,914+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,300,000
Sq Ft3,777DeedBook 6526, Page 1981Recorded6/28/2023

Property Sale

Sale
$503,685
DeedBook 3504, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1998