Skip to content

379 Wendover DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$258,330
Last Sale Date
Aug 18, 1997

Property Information

Block6302
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class19
Description1 1/2SFR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,288
Acreage2.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,900
46%
Improvement Value:$585,300
54%
Total Assessment$1,086,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,665+5.9%
2024$27,061+3.1%
2023$26,253+0.8%
2022$26,049-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$258,330
DeedBook 3228, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1985