Skip to content

419 Wendover DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block6302
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,495
Acreage2.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,800
48%
Improvement Value:$529,400
52%
Total Assessment$1,018,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,115+5.9%
2024$25,598+3.1%
2023$24,834+0.8%
2022$24,640-0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,505,000
DeedBook 4988, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1985