Skip to content

395 Wendover DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1985

Last Sale Price
$1,398,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block6302
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class19
Description2SBR3GFRPR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,934
Acreage2.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$518,000
43%
Improvement Value:$682,000
57%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,956+5.9%
2024$30,168+3.1%
2023$29,268+0.8%
2022$29,040-9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,398,000
Sq Ft3,934DeedBook 6456, Page 1367Recorded9/15/2021

Property Sale

Sale
$1,499,500

From:

To:

Sq Ft3,934DeedBook 6252, Page 1166Recorded6/14/2016

Property Sale

Sale
$855,000
DeedBook 3061, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1985