Skip to content

363 Wendover DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1987

Last Sale Price
$999,900
Last Sale Date
Aug 13, 2010

Property Information

Block6302
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description2SFRST2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,047
Acreage2.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,000
52%
Improvement Value:$462,300
48%
Total Assessment$964,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,679+5.9%
2024$24,243+3.1%
2023$23,519+0.8%
2022$23,336-0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$999,900
DeedBook 6069, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1987