Skip to content

18 Winfield RdPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block6501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page65

Building Details

Building Class20
Description2SBREGP
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage2.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$813,000
55%
Improvement Value:$664,900
45%
Total Assessment$1,477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,356+5.9%
2024$37,154+3.6%
2023$35,861+0.8%
2022$35,581-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 2599, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1968