Skip to content

108 Hunt DrPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1,737,500
Last Sale Date
Nov 17, 2006

Property Information

Block6501
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page65

Building Details

Building Class20
Description2S F 2G P
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$760,600
53%
Improvement Value:$682,100
47%
Total Assessment$1,442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,419+5.9%
2024$36,269+3.1%
2023$35,187+0.8%
2022$34,913-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,737,500
DeedBook 5521, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1964