Skip to content

116 Hunt DrPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1,415,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block6501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page65

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,362
Acreage2.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$795,500
69%
Improvement Value:$359,700
31%
Total Assessment$1,155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,763+5.9%
2024$29,042-11.5%
2023$32,809+0.8%
2022$32,554-4.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,415,000
Sq Ft3,362DeedBook 6562, Page 57Recorded7/16/2024

Property Sale

Sale
$1,250,000
Sq Ft3,362DeedBook 6520, Page 773Recorded4/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1964