Skip to content

117 Hunt DrPrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$3,680,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block6502
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page65

Building Details

Building Class21
Description2S F 4G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage8,183
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$814,500
26%
Improvement Value:$2,274,200
74%
Total Assessment$3,088,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,252+5.9%
2024$77,650+6.9%
2023$72,638+0.8%
2022$72,072-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$3,680,000

From:

To:

Sq Ft8,183DeedBook 6421, Page 285Recorded11/12/2020

Property Sale

Sale
$3,400,000
DeedBook 6009, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 2009