Skip to content

147 Wilson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$3,050,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block6701
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page3

Building Details

Building Class10
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,180
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$613,000
38%
Improvement Value:$1,000,000
62%
Total Assessment$1,613,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,327-24.6%
2024$18,991+3.1%
2023$18,424+0.8%
2022$18,281+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,050,000
Sq Ft5,180DeedBook 6586, Page 1191Recorded3/28/2025

Property Sale

Sale
$1,125,000
Sq Ft2,139DeedBook 6517, Page 1394Recorded3/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956