Skip to content

56 Henderson AvePrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block6804
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$88,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,357+5.9%
2024$2,225+3.1%
2023$2,159+0.8%
2022$2,142+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4038, Page 249