Skip to content

25 Henderson AvePrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block6804
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5S F 1G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,316
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,900
86%
Improvement Value:$76,800
14%
Total Assessment$548,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,612+5.9%
2024$13,794+3.1%
2023$13,383+0.8%
2022$13,279+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft1,316DeedBook 6570, Page 1607Recorded10/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1947