Skip to content

112 Quarry LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Dec 10, 1999

Property Information

Block6804
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
63%
Improvement Value:$231,400
37%
Total Assessment$626,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,681+5.9%
2024$15,748+3.1%
2023$15,278+0.8%
2022$15,159+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 3756, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1950