Skip to content

101 Leigh AvePrinceton, NJ 08542

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2008

Property Information

Block6903
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage1,027
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
69%
Improvement Value:$102,000
31%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,708+5.9%
2024$8,221+3.1%
2023$7,976+0.8%
2022$7,913+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910