Skip to content

86 Birch AvePrinceton, NJ 08542

Commercial

Last Sale Price
$678,000
Last Sale Date
May 15, 2013

Property Information

Block6904
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page69

Building Details

Building Class---
Description2SCB RES/OFF
Dwellings1
ZoningR9
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
37%
Improvement Value:$394,000
63%
Total Assessment$629,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,750+5.9%
2024$15,813+3.1%
2023$15,341+0.8%
2022$15,222+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$678,000
DeedBook 6170, Page 1560

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook NaN, Page NaN