Skip to content

42 Turner CtPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$429,900
Last Sale Date
Jun 19, 1998

Property Information

Block7001
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description1.5S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,078
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
60%
Improvement Value:$260,200
40%
Total Assessment$650,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,315+5.9%
2024$16,346+3.1%
2023$15,858+0.8%
2022$15,735+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 3400, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1966