Skip to content

3 Turner CtPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 12, 1991

Property Information

Block7001
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$397,500
59%
Improvement Value:$271,100
41%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,805+5.9%
2024$16,809+3.1%
2023$16,307+2.3%
2022$15,943+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 2567, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1960