Skip to content

32 Turner CtPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 3, 1993

Property Information

Block7001
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
60%
Improvement Value:$272,400
40%
Total Assessment$682,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,172+7.0%
2024$16,987+3.1%
2023$16,480+0.8%
2022$16,352+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2689, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1968