Skip to content

21 Turner CtPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$316,600
Last Sale Date
Aug 21, 1986

Property Information

Block7001
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
60%
Improvement Value:$262,300
40%
Total Assessment$662,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,637+5.9%
2024$16,650+3.1%
2023$16,154+0.8%
2022$16,028+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$316,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965