Skip to content

310 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1948

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block7001
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,436
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,000
61%
Improvement Value:$245,500
39%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,692+5.9%
2024$15,758+3.1%
2023$15,288+0.8%
2022$15,169+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,436DeedBook 6385, Page 1781Recorded10/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1948