Skip to content

50 Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 16, 1993

Property Information

Block7001
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
58%
Improvement Value:$241,700
42%
Total Assessment$575,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,331+5.9%
2024$14,473+3.1%
2023$14,041+0.8%
2022$13,932+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2724, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1966