Skip to content

30 Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$617,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block7001
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,285
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
68%
Improvement Value:$154,500
32%
Total Assessment$488,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,009+5.9%
2024$12,281+3.1%
2023$11,915+3.6%
2022$11,502+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$617,000
Sq Ft1,285DeedBook 6398, Page 1Recorded2/26/2020

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6150, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1950