Skip to content

16 Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1964

Last Sale Price
$1,160,000
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block7001
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page70

Building Details

Building Class20
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,702
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
38%
Improvement Value:$549,100
62%
Total Assessment$883,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,517+5.9%
2024$22,201+3.1%
2023$21,539+0.8%
2022$21,371+83.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,160,000
Sq Ft2,702DeedBook 6470, Page 64Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6325, Page 566Recorded5/3/2018

Property Sale

Sale
$495,000

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 6254, Page 1118Recorded7/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 1964