Skip to content

24 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$632,000
Last Sale Date
Apr 8, 2005

Property Information

Block703
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GSHANNON
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,500
51%
Improvement Value:$279,200
49%
Total Assessment$567,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,118+5.9%
2024$14,272+3.1%
2023$13,846+0.8%
2022$13,738+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$632,000
DeedBook 5039, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 2000