Skip to content

28 Trewbridge CourtPrinceton, NJ 08540

Built 2000

Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Aug 3, 2022

Property Information

Block703
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page7

Building Details

Building Class37
Description2SAS2GDEERFIELD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,350
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,500
52%
Improvement Value:$274,200
48%
Total Assessment$566,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,091+5.9%
2024$14,247+3.1%
2023$13,822+0.8%
2022$13,714+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$910,000
Sq Ft2,350DeedBook 6499, Page 891Recorded9/8/2022

Property Sale

Sale
$528,000
DeedBook 4767, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 2000