Skip to content

319 Witherspoon StPrinceton, NJ 08540

Built 1927

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Sep 24, 1997

Property Information

Block7102
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,500
63%
Improvement Value:$153,100
37%
Total Assessment$410,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,934+5.9%
2024$10,322+3.1%
2023$10,015+0.8%
2022$9,937+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 3243, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1927