Skip to content

317 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1927

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 15, 2014

Property Information

Block7102
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G
Dwellings2
ZoningB1
Sq Footage824
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,000
64%
Improvement Value:$120,500
36%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,934+5.9%
2024$8,434+3.1%
2023$8,183+0.8%
2022$8,119+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft824DeedBook 6193, Page 1623Recorded5/27/2014

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 4605, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1927