Skip to content

311 Witherspoon StPrinceton, NJ 08542

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Mar 30, 2023

Property Information

Block7102
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,304
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
67%
Improvement Value:$156,000
33%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,543+5.9%
2024$11,841+3.1%
2023$11,488+0.8%
2022$11,398+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
Sq Ft2,304DeedBook 6521, Page 233Recorded4/21/2023

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1940