Skip to content

200 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 22, 1998

Property Information

Block7105
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
69%
Improvement Value:$186,100
31%
Total Assessment$591,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,741+6.5%
2024$14,780+3.1%
2023$14,339+0.8%
2022$14,227+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3492, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1945