Skip to content

166 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1924

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Feb 6, 2014

Property Information

Block7107
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,692
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
66%
Improvement Value:$244,400
34%
Total Assessment$711,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,945+8.6%
2024$17,442+3.1%
2023$16,922+0.8%
2022$16,790+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 6188, Page 283Recorded2/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1924