Skip to content

156 Jefferson RdPrinceton, NJ 08540

Built 1920

Last Sale Price
$1,600,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block7107
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage2,143
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,000
61%
Improvement Value:$292,700
39%
Total Assessment$759,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,977+5.9%
2024$17,915+3.1%
2023$17,380+0.8%
2022$17,245+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,600,000
Sq Ft2,143DeedBook 6559, Page 978Recorded6/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920