Skip to content

242 Moore StPrinceton, NJ 08540

Built 1920
Vacant Land

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Aug 31, 2017

Property Information

Block7110
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class10
Description2S F 1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage1,827
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$471,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,543+5.9%
2024$11,841-26.7%
2023$16,151+0.8%
2022$16,025+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

Sq Ft1,827DeedBook 6298, Page 1737Recorded9/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1920