Skip to content

222 Moore StPrinceton, NJ 08540

Built 1939

Last Sale Price
$799,500
Last Sale Date
May 28, 2010

Property Information

Block7110
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page71

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$459,000
61%
Improvement Value:$287,900
39%
Total Assessment$746,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,890+5.9%
2024$18,777+3.1%
2023$18,217+0.8%
2022$18,075+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$799,500
DeedBook 6063, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1939