Skip to content

385 Walnut LaPrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 22, 2000

Property Information

Block7201
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,592
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
61%
Improvement Value:$231,700
39%
Total Assessment$591,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,616+5.9%
2024$14,742+3.1%
2023$14,302+0.8%
2022$14,191+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 3843, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1956