Skip to content

146 Linden LaPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 28, 2018

Property Information

Block7302
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class15
Description1S F
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage884
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
83%
Improvement Value:$64,600
17%
Total Assessment$382,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,189+5.9%
2024$9,619+3.1%
2023$9,332+0.8%
2022$9,259+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6353, Page 547

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft884DeedBook 6353, Page 547Recorded12/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955