Skip to content

158 Linden LaPrinceton**, NJ 03837

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 1993

Property Information

Block7302
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2SFR1G
Dwellings1
ZoningR8
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
60%
Improvement Value:$226,300
40%
Total Assessment$560,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,921+5.9%
2024$14,086+3.1%
2023$13,666+0.8%
2022$13,559+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1980