Skip to content

174 Linden LaPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block7302
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1S F
Dwellings2
ZoningR8
Sq Footage1,628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$318,000
66%
Improvement Value:$162,700
34%
Total Assessment$480,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,801+5.9%
2024$12,085+3.1%
2023$11,724+0.8%
2022$11,633+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,628DeedBook 6579, Page 1098Recorded1/8/2025

Property Built

Built

Year Built: 1965