Skip to content

50 Tee-Ar PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$727,000
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block7306
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage1,206
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,000
73%
Improvement Value:$139,200
27%
Total Assessment$512,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,640+5.9%
2024$12,877+7.3%
2023$12,000+0.8%
2022$11,906+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$727,000
Sq Ft1,206DeedBook 6495, Page 935Recorded8/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1951