Skip to content

181 North Harrison StreetPrinceton, NJ 08540

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Feb 7, 2020

Property Information

Block7306
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningPOR
Sq Footage2,543
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$503,000
64%
Improvement Value:$282,300
36%
Total Assessment$785,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,913+5.9%
2024$19,742+2.9%
2023$19,195+0.8%
2022$19,045+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft2,543DeedBook 6397, Page 1876Recorded2/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 1950