Skip to content

38 Tee-Ar PlacePrinceton, NJ 08540

Built 1974

Last Sale Price
$940,000
Last Sale Date
Oct 24, 2022

Property Information

Block7306
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page73

Building Details

Building Class18
Description2SF 1G
Dwellings1
ZoningR7
Sq Footage2,148
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,000
57%
Improvement Value:$278,300
43%
Total Assessment$651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,344+5.9%
2024$16,374+8.9%
2023$15,034+0.8%
2022$14,917+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$940,000
Sq Ft2,148DeedBook 6506, Page 845Recorded11/10/2022

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974