Skip to content

147 Laurel RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block5404
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,151
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,000
63%
Improvement Value:$233,800
37%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,423+5.9%
2024$15,504+3.1%
2023$15,041+0.8%
2022$14,924+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 3104, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1966