Skip to content

59 Clover LanePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$377,500
Last Sale Date
Oct 3, 2001

Property Information

Block7506
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,000
63%
Improvement Value:$259,800
37%
Total Assessment$701,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,689+5.9%
2024$17,643+3.8%
2023$17,005+0.8%
2022$16,872+13.4%
Property History

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 4142, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1958