Skip to content

89 Clover LanePrinceton, NJ 08540

Built 2013

Last Sale Price
$1,170,000
Last Sale Date
Jun 21, 2013

Property Information

Block7506
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,842
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
40%
Improvement Value:$671,700
60%
Total Assessment$1,121,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,871+5.9%
2024$28,200+3.1%
2023$27,358+0.8%
2022$27,145+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,170,000
DeedBook 6172, Page 1747

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6143, Page 187