Skip to content

74 Deer PathPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Aug 22, 1989

Property Information

Block7506
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page75

Building Details

Building Class19
Description1SFRCPT
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
58%
Improvement Value:$315,000
42%
Total Assessment$755,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,106+5.9%
2024$18,981+3.1%
2023$18,414+0.8%
2022$18,271+15.4%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 2498, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1955