Skip to content

11 RollingmeadPrinceton, NJ 08540

Built 1942

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 15, 2013

Property Information

Block7601
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,852
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$408,800
70%
Improvement Value:$179,000
30%
Total Assessment$587,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,653+5.9%
2024$14,777+3.1%
2023$14,336+9.6%
2022$13,075+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 6178, Page 853Recorded9/11/2013

Property Sale

Sale
$688,000
DeedBook 5139, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1942