Skip to content

416 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 25, 1991

Property Information

Block7701
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page77

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,798
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$574,000
69%
Improvement Value:$257,700
31%
Total Assessment$831,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,148+5.9%
2024$20,909+3.1%
2023$20,285+0.8%
2022$20,127+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 2579, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1955